Wielka synagoga chóralna w Grodnie

Pierwszą w Grodnie synagogą (ul. Wielka Trojecka, 59a) murowaną została zbudowana w 1575 – 1580, wielokrotnie cierpiała z powodu pożarów i wojen, ale za każdym razem została odnowiona.

Obecny budynek jest wynikiem odbudowy w latach 1902-1905 w stylu secesyjnym (neorosyjskim). Ośrodek Żydów w Grodnie w 19 w. znajdował się przy ul. Żydowskiej (współ. Trojecka), gdzie została wybudowana świątynia. Była czynna do 1939 r.

W 1940 r. władze sowieckie zamknęły synagogę i umieściły w budynku technikum spółdzielczy. Podczas II wojny światowej synagoga znalazła się na terenie grodzieńskiego getta nr 1 i była używana przez hitlerowców jako punkt zborny dla deportacji Żydów i miejsce egzekucji więźniów getta.

Po wojnie budynek kilkakrotnie zmieniał właścicieli, aż w 1958 r. został przydzielony Grodzieńskim warsztatom artystycznym.

W1992 roku synagoga została zwrócona gminie żydowskiej w Grodnie. Obecnie w synagodze realizują się prace konserwatorskie. W odnowionej części budynku mieści się muzeum „Na Trojeckiej”, poświęcony historii społeczności żydowskiej w Grodnie.

Według miejscowej tradycji na ulicy Trojeckiej obok synagogi na początku XX wieku urodził się przyszły wybitny szef mafii amerykańskiej Meir Lansky (Suchomlansky) – założyciel Las Vegas.

При использовании материалов сайта обязательна прямая ссылка на grodno-best.info

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Загрузка...