Stary zamek Grodno

Stary Zamek (ul. Zamkowa, 22) niegdyś rezydencją wielkich książąt litewskich i królów polskich. Na tym miejscu, co najmniej od XII w., stała drewniana twierdza księcia Wsiewołodka Gorodeńskiego i innych staroruskich książąt, która dała początek miastu. Wewnątrz zabudowań zamkowych zachowały się pozostałości tzw. Dolnej cerkwi, zbudowanej około 1160 r. w tradycjach grodzieńskiej szkoły architektonicznej oraz część murów tzw. Górnej cerkwi z XIV w.

Zamek wielokrotnie był zdobywany przez Krzyżaków. Około 1400 r. po kolejnym pożarze, na polecenie wielkiego księcia litewskiego Witolda Wielkiego, wzniesiono murowany zamek w stylu gotyckim.

W 1579 r. na rozkaz króla Rzeczpospolitej Stefana Batorego włoski architekt Santi Gucci przebudował część zamku w renesansowy pałac.

W 1678 r. po kolejnym pożarze pałac na zamku został odbudowany przez kanclerza Wielkiego Księstwa Litewskiego Krzysztofa Paca. W 1708 r. zamek został spalony przez króla szwedzkiego Karola XII.

Obecnie mieści się tu Grodzieńskie państwowe muzeum historyczno-archeologiczne. Zamkowy most wjazdowy z XVII w. jest najstarszym mostem w Białorusi.

При использовании материалов сайта обязательна прямая ссылка на grodno-best.info

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Загрузка...