Grodzieńskie ZOO

Grodzieński Ogród Zoologiczny (Grodno, ul.Timiriaziewa, 11, tel: 72-07-37). W 1927 r. na dziedzińcu Grodzieńskiego Gimnazjum Męskiego im. A.Mickiewicza z inicjatywy prof. J.Kochanowskiego stworzono kącik przyrody, który zapoczątkował ogród zoologiczny.

Grodzieńskie ZOO jest pierwszym na Białorusi. Zostało one założone w 1927 r. przez członków Towarzystwa miłośników przyrody, na czele z Janem Kochanowskim, nauczycielem męskiego gimnazjum im. Adama Mickiewicza. Początkowo klatki zwierząt i ptaków znajdowały się w parku miejskim.

We wrześniu 1929 roku decyzją władz miejskich w celu lokalizacji ZOO przeznaczono obszar dawnego toru rowerowego na ul. Stanisławowskiej i przydzielono potrzebne środki pieniężne.

W 1941 r. było około 400 zwierząt i ptaków. W 1942 r. J.Kochanowski został rozstrzelany przez faszystów, bardziej wartościowe zwierzęta wywieziono do Niemiec.

W 1944 r. ogród zoologiczny odbudowano. Po wojnie nowe władze miejski podejmują decyzję o wznowieniu działalności ZOO.

W 2011 r. została ukończona długoletnia radykalna przebudowa ZOO. Stanęło ono przed oczami mieszkańców Grodna i gości miasta w postaci zupełnie odnowionej.

Dziś na obszarze 4 ha żyje 2 957 egzemplarzy 321 rodaju zwierząt.

Przy wejściu do ZOO znajduje się tablica pamiątkowa na cześć jego założyciela, Jana Kochanowskiego, rozstrzelanego przez nazistów w czasie wojny, w pobliżu fortu nr 2 Twierdzy Grodzieńskiej.

 

При использовании материалов сайта обязательна прямая ссылка на grodno-best.info

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Загрузка...